על בניה ברת קיימא, שמירה על הסביבה וחסכון כספי עצום

הצורך במבנים ברי קיימא ("ירוקים") מובן היום יותר מתמיד משבר האקלים העולמי הביא לשינוי תפיסתי והגדיר את הצורך בפיתוח בר-קיימא ("ירוק" / אקולוגי), אשר כהגדרתו הנו "פיתוח העונה על צורכי ההווה מבלי להתפשר על יכולת דורות העתיד לספק את צרכיהם" (WCED,1987).
בפיתוח בר קיימא ובניה ירוקה אנו מתכננים, מקימים ומתפעלים מבנים תוך הקטנת ההשלכות הסביבתיות הפוגעות שלהם במשך כל אורך חייהם. בנוסף לחשיבות ברמה הסביבתית, לפיתוח בר קיימא יש יתרונות מיידיים נוספים.
במבנה בר-קיימא צריכת האנרגיה וצריכת המשאבים קטנה בהשוואה למבנה רגיל וכך עלויות התחזוקה השוטפות קטנות בעשרות אחוזים , זאת לצד שיפור בנוחות למשתמשים, שיפור בתפקודם, שמירה על בריאותם ועוד.
הקמת פרויקט בר-קיימא ("ירוק") מתחיל את דרכו מהשלב הראשוני עם הגדרתו, ממשיך דרך כל שלבי התכנון וקבלת ההחלטות, עובר בתהליך הבניה עצמה (בבחירת חומרי הבניה, באופן ביצוע הבניה, בניהול האתר וכו'), ממשיך באכלוס המבנה ובקרה על תפקודו ותפקוד המערכות שבו ומסתיים בסיום חיי המבנה (שימוש חוזר, פירוק, מחזור וכד').
הוכח כי אם ישנה השקעה עודפת בבניה ירוקה, היא מחזירה את עצמה תוך מספר שנים מועט ביותר וכי ניתן להגיע לרמת דירוג גבוהה של "מבנה ירוק" (קיימות גבוהה), כאשר המבנה תוכנן כך מלכתחילה, כמעט ללא תוספת בעלויות ההקמה.
באופן כללי ניתן לומר כי ככל שהדרוג הירוק של המבנה גבוה יותר (= קיימות גבוהה = פגיעה בסביבה פחותה) כך גם החיסכון בעלויות התחזוקה ובשיפור תפקוד המבנה גבוה יותר. חשוב להבין כי ניסיון של הטמעת אלמנטים ירוקים בשלב מאוחר של התכנון/תוך כדי הבניה/לאחר אכלוסו - יקרה הרבה יותר ולרוב אינה אפשרית או מוגבלת.
על מנת לקבל תו תקן "ירוק" למבנה בהתאם לת"י 5281, תקן ה-LEED האמריקאי או כל תקן אחר, יש צורך בליווי התהליך החל מראשית שלב התכנון האדריכלי ע"י מהנדס אשר הוסמך לנושא.
כיום באירופה מבנים עם תקן "ירוק" מתוגמלים בצורות שונות. מאחר ונושא הבניה הירוקה נמצא בהתפתחות מתמדת, יש יסוד סביר להניח כי גם בארץ יתוגמלו בעלי מבנים ירוקים בצורה זו או אחרת בעתיד הקרוב.
לאור האמור לעיל, יש חשיבות כי הייעוץ, הליווי והניהול יבוצעו ע"י מהנדס/מנהל פרויקט בעל ניסיון ואשר מתמחה בתחום ה""בניה הירוקה".
משרדנו מספק שירותים שונים.
צרו איתנו קשר , ונבדוק יחד את האפשרות להטמעת העקרונות ה"ירוקים" בפרויקט שלכם.